KANAŁ CATALINA -

KALIFORNIA 13.08.2023

Zaledwie kilkadziesiąt osób na świecie z sukcesem pokonało kanał Catalina płynąc w przeciwnym kierunku z Los Angeles na wyspę Catalina. Płynięcia organizowane przez Catalina Channel Swimming Federation odbywają się w przeciwnym kierunku, ale ze względów podjęcia się tego wyzwania z Piotrem Biankowskim (który płynął z wyspy na ląd) zapadła decyzja aby mój start był właśnie z tej strony. Swoją przeprawę rozpoczęłam w nocy z niedzieli na poniedziałek o g. 21:40.

Mój pierwszy tak długi start w życiu rozpoczęłam 8 godzinami i 40 minutami pędzonymi w totalnych ciemnościach. Było to moje pierwsze pływanie w życiu w nocy. W mojej głowie przez cały czas były wszystkie zwierzęta morskie, które znajdowały się wokół mnie i pode mną ale starałam się myślami odchodzić w innym kierunku. Ruch za ruchem, karmienie za karmieniem, czasami z zamkniętymi ze strachu oczami wytrwałam do świtu.

Wschód słońca przyniósł mi bardzo dużo nadziei i sił ale jeszcze wtedy nie wiedziałam co na mnie czeka. Pędziłam do przodu aby jak najszybciej dotrzeć na drugi brzeg, ale… Wyspę Catalina widziałam już od kilku godzin na horyzoncie ale wcale się do niej nie zbliżałam, walcząc w przeciwprądzie. Dopiero po fakcie dowiedziałam się, że wzmocnienie prądów nastąpiło z powodu zbliżającego się huraganu Hilary, który w zaledwie dwa dni po naszej przeprawie uderzył w Los Angeles.

Podczas przerw na karmienie w zaledwie kilkadziesiąt sekund prąd cofał mnie o pół godziny płynięcia. Niestety ale warunki tak się pogorszyły, że dotarcie do celu gdyby było w zasięgu mogłoby zająć kolejne 5 godzin albo dłużej. Po 17 godzinach i 50 minutach spędzonych w wodzie podjęłam bardzo ciężką decyzję o zakończeniu płynięcia. 

Według zapisu GPS z łodzi przepłynęłam 63 km. To było bardzo ciężkie pływanie, pełne emocji, strachu i bólu. Nigdy nie sądziłam, że spędzę w Pacyfiku prawie 18 godzin… Miesiące przygotowań nie poszły na marne i to cieszy bo ciało wytrzymało tak ekstremalny wysiłek. Dałam z siebie wszystko.

WINDERMERE -

ANGLIA 30.06.2023

W dniu 30 czerwca 2023 roku jako pierwsi Polacy na świecie w duecie Piotrem Biankowskim z sukcesem przepłynęliśmy wpław największe jezioro Anglii – Windermere.

Windermere to jezioro położone w południowo-wschodniej części Krainy Jezior nazywanej Lake District w hrabstwie Kumbria. Jest długie na 18 kilometrów, szerokie na półtora kilometra i głębokie na 68 m.
Swoją przeprawę pływacką rozpoczęliśmy o godzinie 5 rano w miejscowości Waterhead aby po pokonaniu 18 km wpław oraz po 6 godzinach i 30 minutach w wodzie zameldować się na drugim brzegu w Lakeside.

Początkowo, termin przeprawy wyznaczony był na sobotę 1 lipca, ale ze względu na ciężkie warunki pogodowe i nachodzącą burzę, po kontakcie z pilotem przeprawy zapadła decyzja o przyspieszeniu płynięcia.
Piątkowe płynięcie było jednym możliwym terminem, jednak pogoda była daleka od idealnej.

Silny wiatr, fale oraz zacinający deszcz towarzyszył nam przez prawie cały czas płynięcia.

GDYNIA -

HEL 11.08.2022

Polski klasyk pływania na wodach otwartych bez pianki pokonany! Wyruszyliśmy w czwartek, 11 sierpnia o g. 5:00 rano z Mariny w Gdyni.

Start odbył się na plaży w Babich Dołach o 5:26. Na plażę w Helu, po pokonaniu 18 km i 500m, dopłynęłam po 5 godzinach i 55 minutach.

Karmienie odbywało się co 30 min.

Ależ to była przygoda! 

Support: Piotr Biankowski
Sternik: Łukasz Rusak, Mikołaj Rusak
Foto: Sikorafoto

IISA World Championship 2022 -

GŁÓGÓW, 3-6.02.2022

Lodowe Mistrzostwa Świata IISA – rzeka Odra.

Brązowy medal w kategorii wiekowej na dystansie 50m stylem dowolnym oraz 250m stylem dowolnym. 4 miejsce na dystansie 250m i 500m stylem dowolnym.

Temperatura wody 3°C, temperatura powietrza 1,5°C.

Mistrzostwa Polski w Pływaniu Zimowym -

EŁK, 25.02.2023

Jezioro Ełckie zawsze nas zaskoczy. W dniu startu temperatura wody wynosiła zaledwie 1°C a w dzień poprzedzający zawody na jeziorze unosiła się kra.

Z Mistrzostw wróciłam z 3x złotymi medalami na dystansach 100m, 250m i 500m stylem dowolnym w kategorii OPEN oraz srebrnym medalem w sztafecie 4x100m stylem dowolnym.

Otrzymałam również tytuł najlepszej zawodniczki całego sezonu 2022/2023 Masuria Winter Swimming Cup